Każdy, kto zajmuje się montażem fotowoltaiki lub interesuje się odnawialnymi źródłami energii, prędzej czy później natrafi na termin „string”. Co dokładnie oznacza ten termin w odniesieniu do instalacji fotowoltaicznych? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.
Co to jest string (fotowoltaika)?
String w fotowoltaice oznacza zestaw modułów słonecznych połączonych w taki sposób, że prąd przepływa przez każdy z nich kolejno, jeden za drugim. Jest to standardowy sposób łączenia stosowany w większości instalacji fotowoltaicznych, niezależnie od ich skali. Tego rodzaju połączenie modułów powoduje, że napięcie na zaciskach stringu jest sumą napięć wszystkich paneli w obwodzie.
Zastosowanie stringu w fotowoltaice – wady i zalety
Już wiadomo, co to jest string w fotowoltaice. Teraz czas poznać zalety stosowania stringu. Oto one:
- podniesienie napięcia, co może zmniejszyć straty związane z przewodzeniem;
- łatwość w projektowaniu i montażu.
Jednak używanie stringu ma również swoje wady:
- awaria jednego modułu może obniżyć efektywność całego stringu;
- punktowe zacienienie może zmniejszyć efektywność całego stringu, prowadząc do strat w produkcji energii elektrycznej.
Ile paneli można położyć na jednym stringu?
Liczba modułów, które można podłączyć w jednym stringu, zależy od parametrów wybranego inwertera. Każdy inwerter posiada określone maksymalne napięcie wejściowe, określające, jakie łączne napięcie paneli jest w stanie obsłużyć. Należy mieć na uwadze, że różne modele paneli generują różne poziomy napięcia. Z tego względu nie określa się dokładnej liczby modułów w jednym stringu. Kluczowy jest jedynie generowany prąd.
Jednym z częstych błędów instalatorów jest pomijanie wpływu współczynnika temperaturowego na napięcie. Trzeba pamiętać, że gdy spada temperatura otoczenia, napięcie generowane przez panele ulega zwiększeniu. Z tego względu w czasie instalacji bezpiecznie jest zostawić pewien zapas.
Instalacja fotowoltaiczna na stringach – jaki inwerter wybrać?
Falownik dobierany do instalacji na stringach powinien być zgodny z wytycznymi producenta. Ponadto ważne, aby był nieprzewymiarowany względem całej instalacji. W takiej konfiguracji instalacja osiąga maksymalną sprawność i wydajność. Oczywiście można zastosować większy inwerter, ale jest to sensowne tylko wtedy, jeśli wkrótce system ma ulec rozbudowie. Trzeba jednak pamiętać, że do momentu rozbudowy instalacja nie osiągnie pełnej sprawności.
String w fotowoltaice – jeden czy dwa?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepsze jest zastosowanie jednego stringu, czy dwóch. Wybór zależy od specyficznych warunków, jakie będą panowały na instalacji oraz od możliwości wykorzystywanego inwertera.
Użycie jednego stringu jest zalecane, gdy wszystkie panele fotowoltaiczne mają jednakowy i równomierny dostęp do promieni słonecznych, z których pozyskują energię.
Zastosowanie dwóch stringów jest polecane, gdy nie jest możliwe zapewnienie jednakowych warunków dla wszystkich paneli.