Vaillant Group Serwis
Sp. z o.o.
Region – Małopolskie

ul. Ferdynanda Machaya 1
30-135 Kraków

tel. 12 263 90 10

Korzyści z zastosowania wentylacji z odzyskiem ciepła

Niezadowalająca wentylacja lub jej brak w pomieszczeniach mieszkalnych generuje nie tylko uczucie dyskomfortu, lecz także stanowi realne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców i integralności samego budynku. Konieczność regularnego wietrzenia wnętrz w okresie grzewczym skutkuje istotnym wzrostem strat ciepła, co przejawia się w ochładzaniu struktur domu. Z kolei otwieranie okien latem dla zapewnienia dopływu świeżego powietrza przynosi ze sobą zwiększenie poziomu hałasu, napływu zanieczyszczeń, owadów i innych niepożądanych czynników.

rekuperator Vaillant recoVAIR

Rysunek 1. Centrala wentylacyjna Vaillant recoVAIR może być zastosowana w jednym z trzech wariantów, dostosowanych do powierzchni budynku – od ok. 90 do ok. 290 m2.

Rekuperacja do domu

Osoby zamieszkujące domy wyposażone w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, powszechnie nazywaną rekuperacją ciepła, doświadczają tak wyrafinowanego poziomu komfortu wewnątrz, że podczas przebywania w innych budynkach z łatwością dostrzegają istniejące różnice.

Wprowadzenie wentylacji mechanicznej do nowo budowanego domu wcale nie musi implikować zwiększenia kosztów inwestycji w porównaniu do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Budowa konwencjonalnych, murowanych kanałów wentylacyjnych generuje znaczne koszty, a ponadto wymaga regularnej kontroli i konserwacji uszczelnień na dachu budynku. Efektywność nowoczesnych rekuperatorów, takich jak np. Vaillant recoVAIR, może być dostosowywana w zależności od poziomu dwutlenku węgla (CO2) w powietrzu wewnętrznym. Dwutlenek węgla stanowi kluczowy wskaźnik jakości powietrza, szczególnie zależny od liczby osób i ich aktywności fizycznej w danym pomieszczeniu.

Rekuperacja plusy

10 głównych korzyści, jakie wymienia jeden z użytkowników wentylacji mechanicznej (rekuperatora) w domu jednorodzinnym to:

  • skrócenie sezonu grzewczego = niższe koszty ogrzewania domu
  • wysoka jakość powietrza = wysoki poziom odczuwalnego komfortu
  • usuwanie wilgoci z pomieszczeń = komfort i bezpieczeństwo
  • okresowe chłodzenie budynku = komfort cieplny w okresie letnim
  • ochrona przed wnikaniem zapachów i dymów z okolicy w sezonie grzewczym
  • filtracja świeżego nawiewanego powietrza z alergenów
  • zwiększony poziom bezpieczeństwa dzięki zamkniętym oknom
  • ograniczone przenikanie hałasu z zewnątrz również dzięki zamknięciu okien
  • brak uciążliwych owadów, komarów…
  • możliwość zbudowania domu bez kominów