Vaillant Group Serwis
Sp. z o.o.
Region – Małopolskie

ul. Ferdynanda Machaya 1
30-135 Kraków

tel. 12 263 90 10

Jak sprawdzić, czy wentylacja działa

Nieodpowiednio działająca wentylacja w domu może być źródłem występowania szeregu niekorzystnych zjawisk, wśród których możemy wymienić słabszą jakość powietrza, ślady pleśni na ścianach, a także wilgoć, bądź nieprzyjemny zapach. Niejednokrotnie efektem pojawienia się problemu, jest dyskomfort i zły nastrój domowników, dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy wentylacja działa. w przygotowanym przez nas artykule zamieściliśmy odpowiedź na tak nurtujące wiele osób pytanie, by mogli na bieżąco kontrolować sytuację.

Jak sprawdzić działanie wentylacji? Praktyczne porady

Sposoby na sprawdzenie poprawnego działania wentylacji, nie należą do nader skomplikowanych czynności, dzięki czemu nie zajmą nam zbyt dużej ilości czasu. W pierwszej kolejności możemy dokładnie zweryfikować stan kratek wentylacyjnych. Jeśli zebrało się na ich powierzchni sporo kurzu, tłustych oparów czy zanieczyszczeń organicznych, może przełożyć się to na zmniejszenie ciągu powietrza.

Prostą domową metodą, z jakiej możemy skorzystać, jest przystawienie zapalonej zapałki bądź zapalniczki w okolicy kratek. Jeżeli płomień odchyla się w ich stronę, urządzenie powinno działać poprawnie. Natomiast w sytuacji, w której nie zaobserwujemy odchylenia, jest to oznaką niedrożnego wywiewu lub nawiewu.

Co więcej, doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług doświadczonej firmy, której pracownicy posiadają doświadczenie i wiedzę dotyczącą działania urządzeń. Specjaliści ocenią stan wentylacji, wykorzystując odpowiednimi narzędziami, ułatwiającymi przeprowadzenie czynności.

Wentylacja z odzyskiem ciepła – dlaczego warto i gdzie kupić?

Wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja to rozwiązanie wiążące się z wieloma korzyściami. W naszej ofercie dostępne są wysokiej jakości modele pochodzące od zaufanego i sprawdzonego producenta Vaillant. Proponowane przez nas urządzenia zapewniają dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, niewielkie zużycie energii elektrycznej oraz niskie koszty eksploatacji.

Jesteśmy zespołem z bogatym doświadczeniem, dzięki czemu przez lata naszej działalności mieliśmy przyjemność współpracować z wieloma klientami, skutecznie dostosowując się do ich oczekiwań. Stawiamy na profesjonalizm, indywidualne podejście oraz fachowe doradztwo, pomagając naszym klientom w dokonaniu optymalnego wyboru, z którego będą usatysfakcjonowani przez lata.

Jak sprawdzić, czy wentylacja z odzyskiem ciepła dobrze działa?

Przy źle działającej wentylacji z odzyskiem ciepła możemy zaobserwować kilka objawów, wskazujących na wystąpienie nieprawidłowości. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na nieprzyjemny zapach. Pierwszym symptomem niewłaściwie pracującego urządzenia mogą okazać się wciąż zaparowane okna. Brak wymiany powietrza przyczynia się do gromadzenia się pary wodnej w pomieszczeniach, co może wskazywać na uszkodzenie rekuperacji.

W skrajnych przypadkach możemy zauważyć, pojawienie się plam na ścianach, odchodzenie farby albo odpadanie kafelków. Nieusunięta wilgoć skrapla się na powierzchni elementów wykończeniowych, wnikając w nie, co w efekcie prowadzi do rozwoju grzybów oraz pleśni. To objawy, mogące wskazywać na nieefektywne funkcjonowanie urządzenia, dlatego w takim przypadku powinniśmy skonsultować się ze specjalistami, którzy zajmą się serwisem rekuperacji.

Możemy również zmierzyć prędkość powietrza w pomieszczeniu, wykorzystując do tego specjalny przyrząd lub anemometr. Następnie warto, abyśmy sprawdzili, czy urządzenie zostało prawidłowo rozmieszczone, a także przyjrzeć się głośności jego pracy.