Vaillant Group Serwis
Sp. z o.o.
Region – Małopolskie

ul. Ferdynanda Machaya 1
30-135 Kraków

tel. 12 263 90 10

Koszty ogrzewania domu – porównanie

Ważne jest zwrócenie uwagi na znaczący udział kosztów związanych z ogrzewaniem domu i podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej w budżecie domowym. Statystyki Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że energia zużywana rocznie na te cele stanowi niemal 84% całkowitego bilansu energetycznego domów jednorodzinnych (dane z raportu z 2016 r. obejmującego ponad 4 500 domów jednorodzinnych).

Bezpośredni wpływ na te koszty mają efektywność źródła ciepła oraz wybór rodzaju paliwa czy nośnika energii. Zastosowanie gazu ziemnego wydaje się być jednym z bardziej korzystnych rozwiązań pod względem kosztów inwestycji i eksploatacji. W porównaniu do alternatywnych rozwiązań, takich jak olej opałowy, koszty użytkowania kondensacyjnego kotła gazowego mogą być niższe nawet o 50-60%, co jest także rezultatem obniżenia cen gazu w latach 2013-2017.

Wartością dodaną jest również fakt, że samo zastosowanie kotła kondensacyjnego umożliwia obniżenie zużycia gazu o około 18%, w porównaniu do tradycyjnych kotłów niskotemperaturowych, które praktycznie są zakazane zgodnie z dyrektywą dotyczącą efektywności energetycznej. W połączeniu z instalacją solarną, taki układ pozwala na utrzymanie porównywalnych kosztów ogrzewania, jak w przypadku kotła na ekogroszek, jednocześnie znacząco zwiększając komfort użytkowania i dbałość o środowisko naturalne.

porównanie kosztów ogrzewania i cwu

Rysunek 1. Przykład porównania kosztów ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dom o powierzchni 140 m2, w standardzie niskoenergetycznym potrzebuje 70 kWh/m2rok. Zapotrzebowanie ciepłej wody użytkowej wynosi 300 litrów dziennie. Ceny paliw i nośników energii wg danych dla lipca 2017 r. (źródło: Eko-Blog.pl).

W szczególności, gdy użytkownik korzysta z kotła na węgiel i letnio używa bojlera elektrycznego do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, zastosowanie instalacji solarnej przynosi znaczne korzyści finansowe.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem pod względem kosztów ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej jest zastosowanie pompy ciepła, choć efektywność ekonomiczna zależy od rodzaju pompy ciepła – gruntowej lub powietrznej.

Decyzja dotycząca wyboru systemu ogrzewania domu to ważna kwestia, mająca istotny wpływ na budżet gospodarstwa domowego oraz zróżnicowane koszty ogrzewania w zależności od rodzaju paliwa i efektywności całego systemu. Inwestycja związana z systemem grzewczym wiąże się z długotrwałą eksploatacją, przy czym szacowany czas pracy urządzeń grzewczych wynosi minimum 15-20 lat. W praktyce często ten okres jest jeszcze dłuższy, a modernizacja systemu dokonywana jest nie tylko ze względu na zużycie, ale również dla wprowadzenia bardziej efektywnych i komfortowych rozwiązań.