Decyzja o zastąpieniu systemu ogrzewania w domu jest jednym z wyzwań, które niosą za sobą istotne koszty oraz nieuniknione niedogodności związane z procesem remontowym. Istotne jest uwzględnienie aktualnych kosztów ogrzewania, wynikających zarówno z efektywności energetycznej systemu grzewczego, jak i sposobu, w jaki dom jest użytkowany przez jego mieszkańców. Niemniej istotnym czynnikiem, który skłania do rozważenia wymiany systemu grzewczego, jest jego awaryjność, dostępność części zamiennych oraz koszty związane z konserwacją i serwisem.
Kotły opalane paliwami stałymi mogą wytrzymać nawet od 20 do 25 lat, podczas gdy kotły gazowe umieszczone na ścianie mają zazwyczaj okres trwałości wynoszący około 15 lat. Niemniej jednak nowoczesne systemy grzewcze często oferują użytkownikom wyższy komfort i poziom bezpieczeństwa przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów eksploatacji. W związku z tym decyzja o zmianie systemu grzewczego zwykle powinna być podjęta przed osiągnięciem granicznej trwałości, z uwagi na korzyści wynikające z nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Wymiana kotła gazowego jest stosunkowo prostym zadaniem, jednak wymaga sprawdzenia stanu instalacji grzejnikowej i oceny potrzeby zastosowania sprzęgła hydraulicznego. Ważną kwestią pozostaje zaplanowanie wykonania nowego systemu odprowadzenia spalin. Zwykle zachodzi potrzeba podłączenia nowego kotła z zamkniętą komorą spalania i wykonania systemu spalinowo-powietrznego. Pod uwagę brana jest także kwestia odprowadzenia skroplin powstających podczas pracy kotła kondensacyjnego.
Implementacja pompy ciepła w starszym budynku zazwyczaj wymaga zachowania istniejącego źródła ciepła lub instalacji nowego, konwencjonalnego systemu grzewczego. Stosowanie tzw. układu hybrydowego pozwala na osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej poprzez wykorzystanie pompy ciepła oraz pokrywanie dodatkowych potrzeb grzewczych poprzez pracę kotła grzewczego w sytuacjach o niskich temperaturach zewnętrznych. Zastosowanie zdecentralizowanego systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła stanowi rozwiązanie umożliwiające łatwe wdrożenie tego typu układu w starszych budynkach.
Wymiana systemu grzewczego na nowe regulatory elektroniczne przynosi istotne korzyści. Te zaawansowane technologicznie regulatory umożliwiają precyzyjną regulację wydajności grzewczej, bardziej szczegółowe dostosowanie trybów pracy systemu do indywidualnych oczekiwań mieszkańców oraz zapewniają diagnostykę pracy i zarządzanie kilkoma urządzeniami grzewczymi. Najnowszym trendem, który zyskuje na popularności, są systemy zdalnego monitorowania pracy systemu grzewczego. Zapewniają one jeszcze większą kontrolę nad funkcjonowaniem systemu bez względu na miejsce, w którym przebywają mieszkańcy.